Układanie kostki brukowej Wrocław to tylko z pozoru proste zadanie, gdyż tak naprawdę wymaga dużego przygotowania. Dowiedz się więcej na temat materiałów jakie najlepiej użyć do wykonania nawierzchni z kostki brukowej. Poniżej wszystkie etapy układania kostki brukowej krok po kroku, dzięki czemu w prosty sposób dowiesz się jak prawidłowo i sprawnie wykonać tę czynność. Oto jak powinno wyglądać układanie kostki brukowej w Twoim ogrodzie lub wokół domu.
Układanie kostki brukowej wrocław
Kostka brukowa jest materiałem odpornym na mróz i ścieranie, do tego bardzo ładnie się prezentuje i jest dostępna w wielu rodzajach i kolorach. To wszystko decyduje o dużej popularności tego materiału podczas urządzania aranżacji wokół domu.
Układanie kostki brukowej powinno zacząć się przede wszystkim od ustalenia celu jakiemu będzie służyć dana nawierzchnia. Może być ona przeznaczona na ścieżki do pieszych wędrówek, lub też być traktowana jako podjazd dla samochodów. Od funkcji nawierzchni z kostki bukowej zależy bardzo wiele czynników jej wykonania, dlatego tak ważne jest określenie tego na początku projektu.
Układając kostkę brukową należy pamiętać, że dla nawierzchni spacerowych np. ścieżki lub tarasy najlepiej nadaje się kostka o grubości ok. 6 cm. Natomiast na podjazdach czy nawierzchniach o słabym ruchu samochodowym należy używać kostek o grubości ok. 8 cm.
Układanie kostki brukowej Wrocław.
Krok 1 – korytowanie
Przygotowanie gruntu pod nawierzchnią z kostki brukowej zaczynamy od korytowania. Jest to usunięcie wierzchniej warstwy gleby, na taką głębokość, która umożliwi położenie wszystkich warstw nawierzchni tak aby ostatnia warstwa kostki brukowej była na równym poziomie z resztą gruntu. Najczęściej korytuje się na głębokość 20-40 cm.
Krok 2 – wykonanie podbudowy
Następnie należy wyrównać dno koryta i wyłożyć odpowiednią warstwą podbudowy. Podbudowę wykonuje się z kruszywa grubego, które wykładane jest na dnie koryta i mocno zagęszczane czyli ubijane. Należy pamiętać, aby wyłożyć grubszą warstwą tego kruszywa o ok. 20% niż jest potrzebne ponieważ po ubiciu właśnie o 20% zmniejszy się jego objętość. Czyli docelowo uzyskamy taką warstwę podbudowy jaką potrzebujemy. Grubość takiej podbudowy powinna wynosić ok 20 cm dla standardowych ścieżek i tarasów, natomiast nawierzchnie, które będą poddawane większym obciążeniom muszą mieć grubszą warstwę podbudowy, tj. ok. 30-40 cm.
Zadanie ułożenia kostki granitowej najlepiej oczywiście powierzyć profesjonalnej firmie np. naszej, która od wielu lat zajmuje się układaniem kostki granitowej we Wrocławiu i okolicach – ale dla osób zainteresowanych przygotowaliśmy krótki instruktaż dotyczący układania kostki granitowej.
Krok 3 – układanie brzegów
Gdy mamy już przygotowaną odpowiednią podbudowę należy rozpocząć układanie brzegów nawierzchni z kostki brukowej. Dla kostek, płyt o grubości 6 lub 7 cm grubość obrzeża powinna wynosić 6 cm. Dla większych kostek należy zastosować obrzeżenie w szerokości 8 cm. Każdy element obrzeżenia należy sadowić na fundamencie z pół suchego betonu, dzięki czemu cała nawierzchni będzie bardzo mocna i wytrzymała.
Krok 4 – wykonanie podsypki
Po ułożeniu podbudowy oraz oporników brzegowych, należy wykonać podsypkę. Podsypkę wykonujemy z drobnych odsiewek kamiennych, docelowa grubołć warstwy tego materiału powinna wynieść ok. 3-5 cm. Podsypka ma za zadanie mocno osadzić każdą kostkę brukową. Dlatego po wysypaniu podsypki należy ją wyrównać, najlepiej drewnianą łatą lub zwykłą deską ale nie ubijać. Niektórzy radzą wykonywać podsypkę z materiału piaskowo-cementowego, jednak tego typu materiał utrudnia później wszelkie prace remontowe.
Krok 5 – układanie kostki brukowej
Gdy już wyłożyliśmy i wyrównaliśmy podsypkę, można zacząć układanie kostki brukowej. Po wykonaniu poprzednich elementów, jest to już dosyć prosta praca. Polega na układaniu jednej kostki przy drugiej, dobijając każdą gumowym młotkiem aby dobrze zakotwiczyły się w podsypce.
Krok 6 – utrwalanie nawierzchni
Gdy ułożymy już wszystkie kostki brukowe należy utrwalić nawierzchnię, czyli wykonać fugowanie. Polega to na wysypaniu całej nawierzchni piaskiem kwarcowym, który powchodzi w szczeliny między kostkami. Zabieg powtarzamy kilkukrotnie aż piasek szczelnie nie wypełni po brzegi wszystkich szczelin między kostkami. Można też polać nawierzchnię wodą aby ta, wsiąkając w szczeliny, jeszcze lepiej ubiła piasek.
Prawda że to proste, tak tak, a zniwelowanie terenu odpowiednie przeniesienie spadków zostawimy specjalistom aby potem nie było problemu z odprowadzeniem wody, to od tego powinniśmy faktycznie zacząć.