Bruk Wrocław
Bruk Wrocław

Bruk Wrocław – Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Świadczymy kompleksowe usługi brukarskie wrocław. Wykonujemy nawierzchnie z użyciem materiałów takich jak: kostka brukowa, betonowa i granitowa oraz piaskowiec.

Nawierzchnie z betonowej kostki brukowej są ozdobą wielu ogrodowych aranżacji. Jednak poza tym, że mają się one pięknie prezentować, muszą spełniać przypisane im funkcje praktyczne i wytrzymałościowe. Układanie kostki brukowej to skomplikowany proces, w którym na każdym etapie łatwo o błędy, które w późniejszym czasie mogą się przyczynić do wielu wad wykonania. Na co zwracać szczególną uwagę?

Oferta producentów kostki brukowej jest niezwykle szeroka. Różnorodność barw, formatów i  mnogość wymiarów oraz rodzajów powierzchni licowej sprawiają, że materiał ten króluje na podjazdach, tarasach i ogrodowych alejkach w całej Polsce.

Gruntowne przygotowania podłoża pod kostkę brukową
Prace wykonawcze powinny być zawsze poprzedzone badaniem geologicznym gruntu oraz prawidłowym określeniem jego parametrów. Od tego, z jaką glebą mamy do czynienia, zależy bowiem proces przygotowania powierzchni i rodzaj prowadzonych robót. Niestety często, z powodów oszczędności, jest to etap przez inwestorów indywidualnych pomijany. Skutkiem może być wypiętrzanie się kostki lub jej odbarwianie, przez co nawierzchnia nie spełnia swojej funkcji i nieestetycznie wygląda.

Nieprawidłowa podbudowa

  • Można źle wyprofilować nawierzchnię, niewystarczająco utwardzić podłoże lub użyć do tego nieodpowiednich materiałów.
  • Ważne jest, aby każda warstwa podbudowy była równomiernie ułożona, co zapobiegnie późniejszym problemom wynikającym z eksploatacji.
  • Bruk Wrocław – na takie hasło ukryta jest w tym tekście niespodzianka, czytaj dalej.

Błędy wykonawcze

  • Jednym z powszechnych błędów wykonawczych jest układanie przylegających do siebie kostek „na styk”, bez zachowania wymaganej minimalnej szerokości spoin równej 3 mm.
  • Należy pamiętać, że odstępniki na powierzchniach bocznych kostek nie zawsze wyznaczają właściwą szerokość fugi. Zbyt ciasne ułożenie elementów w nawierzchni skutkuje wzajemnym ich napieraniem na siebie, wynikającym z obciążeń poziomych oraz odkształceń termicznych, i może być przyczyną powstawania uszkodzeń krawędzi oraz odłupywania się warstwy licowej.
  • Kolejnym często spotykanym błędem jest wyrównywanie ułożonej nawierzchni zagęszczarką wibracyjną bez elastomerowej osłony zabezpieczającej stalową płytę. Bezpośrednim efektem takiej pracy będzie porysowana powierzchnia kostek oraz możliwość powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, wynikających z roztarcia ziarenek piasku pozostałych po wcześniejszym spoinowaniu nawierzchni.

Nieprawidłowa podbudowa
Na etapie przygotowania podbudowy możliwości popełnienia błędu jest kilka. Można źle wyprofilować nawierzchnię, niewystarczająco utwardzić podłoże lub użyć do tego nieodpowiednich materiałów. Ważne jest, aby każda warstwa podbudowy była równomiernie ułożona, co zapobiegnie późniejszym problemom wynikającym z eksploatacji. Każdy błąd może nas bowiem drogo kosztować i skutkować powstawaniem nierówności na powierzchni kostki lub nawet jej miejscowym zapadaniem się, co może sprzyjać powstawaniu kolein na podjeździe lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego tak ważne jest, już w początkowej fazie, prawidłowe określenie przeznaczenia nawierzchni, w tym intensywności i rodzaju obciążeń jakim będzie poddawana.

Żeby uniknąć wyżej wymiennych błędów, lepiej jest powierzyć prace wykonawcze firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz bogaty park maszynowy. Dla naszych klientów z Wrocławia i okolić przygotowaliśmy zniżkę na nasze usługi. Zadzwoń do nas i podaj hasło: Bruk Wrocław, a otrzymasz 5% zniżki na nasze usługi oraz fachowe doradztwo w zakresie układania kostki brukowej Wrocław.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą